Jako, że jesteśmy serwisem przedstawiającym najciekawsze informacje z świata informatyki, naszej uwadze nie mogła umknąć nowa zapowiedź firmy Microdia. Mowa tu o nowym nośniku microSD, którego pojemność wynosi… 512 GB. Jest to równowartość najpojemniejszej karty SanDisk, z tą tylko różnicą, że ta druga dostępna jest w rozmiarze SDXC. Rosnąca pojemność tego typu nośników sprawia, że osiągnięcie pojemności 2 TB nastąpi znacznie szybciej niż spodziewali się sami eksperci.

 

Niektórzy z was na pewno stwierdzą, że tworzenie takich kart jest niepotrzebne, ale sami niedługo się przekonają, że z czasem jak postępuje technologia 512 GB wcale nie jest w typ przypadku czymś bezsensownym. Dostępne do tej pory najpojemniejsze karty microSD o pojemności 128 GB również miały być przesadnie pojemne, a test LG G4 oraz duża liczba zdjęć w formacie DNG przekonały nas jak w bardzo szybki sposób można zapełnić wewnętrzną pamięć. Oczywiście 512 GB mogłoby pomieścić ponad 17 tysięcy par JPG+DNG. Póki co pojemności kart 128 GB jak i 64 GB w zupełności wystarczają w smartfonach nawet dla najbardziej zapalonego fotografa.

 

Powiedzmy sobie jednak co nieco o samym produkcie. Karta Microdia Xtra Elite jest zgodna z standardem UHS-II i klasą prędkości U3. Producent na pudełku z kartą zapewnia jednak, że jej wydajność jeśli chodzi o zapis/odczyt wyniesie 300 MB/s. I tu musimy o czymś pamiętać, a mianowicie o tym, że aby otrzymać taką wydajność trzeba będzie użyć odpowiedniego aparatu cyfrowego oraz czytnika. Póki co karta wyceniona jest na 1000 dolarów ale z pewnością w przeciągu kilku miesięcy jej cena znacznie spadnie.