W tym artykule będziesz miał możliwość zapoznania się z szczegółowym opisem jak w odpowiedni sposób skonfigurować ustawienia routera firmy TP-Link typu TL-WR340G.

 

 1 Sprawdzenie IP routera oraz logowanie

 Resetujemy nasz router używając szpilki albo długopisa przytrzymując mały przycisk przez około 10 sekund.

 Podłączamy kabel sieciowy do portu Lan nr 1 na routerze oraz do naszego komputera.

 Chcąc się zalogować należy sprawdzić adres routera, który znajduje się na nalepce z tyłu urządzenia

 Adres ten wpisujemy do przeglądarki. Wpisując ten adres wyskoczy nam okno w którym standardowo login i hasło jest zapisane z tyłu urządzenia. W moim routerze jest "admin" jako login i "admin" jako hasło

 Po zalogowaniu pojawi się nam się nam taka strona na której możemy konfigurować nasz router.

2 Filtrowanie adresów MAC - jako zabezpieczenie sieci

Chcąc zablokować albo umożliwić konkretnemu adresowi MAC dostęp do routera szukamy po lewej stronie w grupie Advanced Settings(ustawienia zaawansowane) Security(Zabezpieczenia), MAC Address Filtering (filtrowanie adresów MAC)  

 Wybierając „Add New…”  pojawia nam się takie okno  w którym możemy wpisać dowolny adres MAC. Po zapisaniu adres zostanie zablokowany albo będzie miał prawa do routera.

 3 Funkcja filtrowania (blokowania) domen

 Zostajemy w tej samej grupie i wybieramy opcje wyżej i klikamy „Add New…” tak jak na zdjęciu i wpisujemy domenę, którą chcemy zablokować.

 4 Zmiana kanału sieci Wi-Fi na routerze i wzmocnienie sygnału

 Jeśli chcemy zmienić kanał naszej sieci Wi-Fi na routerze szukamy w grupie „Basic Settings”(Opcje główne) , Wireless, Wireless Settings i wybieramy kanał tak jak na zamieszczonym obrazku.

 Jeśli mamy ochotę wzmocnić nasz sygnał na routerze to wybieramy opcje niżej.

 5 Konfiguracja wds'a

 Jeśli chcemy skonfigurować WDS na tej samej stronie musimy zaznaczyć „Enable Bridges” tak jak na obrazku. Jeden router działa jako wzmacniacz a drugi jako serwer konfigurator.

 6 Zmiana hasła do routera

 Chcąc zmienić lub nadać hasło na nasz router, żeby zabezpieczyć naszą sieć przed innymi użytkownikami zaznaczamy „Enable Wireless Security” i wpisujemy pod „Radius password” nasze unikatowe hasło i zapisujemy

 7 Całkowite wyłączenie firewalla w sieci

 Żeby całkowicie wyłączyć naszego firewalla w sieci musimy w grupie zaawansowanych opcji w Security wybieramy „Firewall” i odznaczamy tak jak na zdjęciu.

 8 Eksport i import ustawień routera

 Przykładowo musimy zresetować nasz router, a co za tym idzie musimy wszystko od nowa konfigurować. Jeśli chcemy tego uniknąć musimy zapisać nasze ustawienia i je później wgrać.

 Znajdujemy w grupie „Maintenance”, „System Tools” „Backup & Restore”.

Klikając „Backup” tworzymy zapis, którego później możemy wykorzystać  by przywrócić nasze ustawienia.