putty

Połączenia do systemów typu Unix, jak przystało na nowoczesną technologię, powinny być realizowane za pomocą bezpiecznych narzędzi. Protokół telnet, jako niebezpieczny dla zastosowań profesjonalnych, został wyparty przez inne protokoły. W przypadku stosowania telnetu bardzo łatwo jest przechwycić informacje wysyłane za pomocą tego protokołu. Tym samym najważniejsze przesyłane dane - głównie hasła użytkowników - są w zasięgu intruzów.

 

Protokół SSH stał się najczęściej używanym zamiennikiem telnet, a tym samym bezpieczeństwo połączeń do systemów wielokrotnie wzrosło. Za pomocą różnego rodzaju oprogramowania wykorzystującego protokół SSH, można łączyć się do serwerów Unix z innych systemów - niekoniecznie typu Unix - oraz pomiędzy systemami Unix.

 

Putty to jedna z wielu alternatyw dla użytkowników oraz administratorów systemów Unix pragnących łączyć się bezpiecznie. Putty to program zawarty w jednym pliku o nazwie putty.exe. Został stworzony w ramach projektu rozpoczętego przez programistę Simona Tathama i jest prowadzony do dnia dzisiejszego wraz z zespołem programistów.


 

 

 

Skąd ściągnąć putty?

 

W Internecie znajduje się wiele źródeł gdzie możesz znaleźć putty. Masz pełną dowolność, ale wystrzegaj się nieznanych powszechnie serwerów. Akurat w przypadku tak ważnego programu (decyduje przecież o bezpieczeństwie połączenia) warto zaopatrzyć się w jego bezpieczną wersję.

 

Program putty.exe najlepiej ściągnąć z macierzystej strony twórcy - putty.exe. Zapisz go na dysku twardym. Plik możesz zapisać od razu w docelowym katalogu na dysku twardym lub w inne dowolne miejsce na dysku twardym - cała konfiguracja trzymana jest w rejestrach Windows.

 

Wbrew pozorom putty nie działa tylko pod Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP, 2003 oraz Intel x86, ale także można uruchomić go pod Unix oraz Alpha.

 

Konfiguracja putty pod Windows

 

Możliwości konfiguracji putty jest ogromne. Jednak podstawową i pierwszą czynnością powinna być konfiguracja połączenia do serwera:

  1. Włącz program klikając dwukrotnie na putty.exe.
  2. W "Host name (or IP address)" wpisz nazwe hosta do którego chcesz się łączyć, np. host.wp.pl
  3. Zaznacz port 22, jesli nie jest zaznaczony.
  4. W "Save session" wpisz takze nazwę hosta, np. host.wp.pl
  5. Następnie po lewej stronie znajdź "Window" i wejdź w "Appearance". Tam kliknij w "Change" i powiększ czcionkę do rozmiaru co najmniej 12. Kliknij OK, żeby potwierdzić.
  6. Przejdź do "Session" (lewy gorny róg) i kliknij na "Save".

 

Aby połączyć się z hostem wystarczy kliknąć dwukrotnie na nazwie hosta lub kliknąć na nazwie hosta, wykonać "Load" oraz "Open" (ale jak widzisz pierwszy sposób jest szybszy i łatwiejszy).

 

Po skonfigurowaniu połączenia, dalsza konfiguracja będzie o wiele łatwiejsza. Podczas pracy na zdalnym systemie, będziemy w stanie zweryfikować nasze potrzeby oraz widzieć zmiany wprowadzone w konfiguracji programu.