Istnieje wiele zastosowań dysków zewnętrznych. Może to być np. przenoszenie dużych plików między komputerami, przechowywanie kopi zapasowych czy też serwery plików. W zależności od tego, do czego nasz dysk przenośny ma służyć musimy zdecydować się jaki nośnik wybrać, by spełnił swoja rolę. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę wybierając dysk przenośny? Dziś opowiemy sobie o wielkościach dysków przenośnych oraz interfejsach dysków. Zapraszamy.

1. Wielkość dysku przenośnego (2,5" czy 3,5"), jaki dysk pasuje do Ciebie?

Zanim zabierzemy się za wybór nowego dysku przenośnego musimy określić jego cele oraz nasze potrzeby. W przypadku, gdy dysk przenośny ma odgrywać rolę magazynu danych, który planujemy zabierać ze sobą i podłączać do innych komputerów, to wówczas najlepiej zdecydować się na dysk wielkości 2,5". Wybór ten w tym przypadku jest oczywisty, ze względu na mniejsze wymiary i wagę oraz na sposób zasilania dysku. Mniejszego formatu dysk zewnętrzny możemy zasilić przez port USB, podczas gdy dyski 3,5" wymagają osobnych zasilaczy i dodatkowych gniazdek. Inaczej sprawa wygląda jeśli chcemy używać dysku zewnętrznego jako stacjonarnego magazynu danych, gdyż przez większość czasu urządzenie będzie stało w jednym miejscu - wtedy warto zdecydować się na dyski 3,5". Na korzyść dysków 3,5" przemawia na pewno niższy koszt w przeliczeniu na 1 GB przestrzeni oraz większe pojemności niż w przypadku dysków zewnętrznych 2,5".

 

2. Interfejs dysku zewnętrznego - na co zwrócić uwagę?

Najbardziej rozpowszechniony i dobrze wszystkim znany jest interfejs USB 2.0. Każdy, współczesny komputer PC wyposażony jest w tego typu interfejs, dlatego też dyski przenośne posiadające ten interfejs są tak popularne. USB 2.0 nie pozwala jednak na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych dysków ze względu na ograniczoną przepustowość. Dodatkowo też interfejs ten posiada niewielkie możliwości zasilania urządzeń. Szczególnie widać to przy zakupie nawet dysku 2,5", gdzie liczyć się zazwyczaj trzeba ze stratą dwóch portów (kable USB typu Y). Spowodowane jest to niską wydajnością prądową starszej wersji magistrali szeregowej. Jednak jest na to rada. Wszystkie powyższe problemy eliminuje nowsza wersja interfejsu USB 2.0, a mianowicie USB 3.0. Wybierając zatem dysk zewnętrzny warto zwrócić szczególną uwagę na modele z USB 3.0 nawet, gdy nasz komputer nie jest w taki port wyposażony. Interfejs USB 3.0 jest albowiem kompatybilny ze starszą wersją USB 2.0. Na rynku dysków przenośnych spotkać się można z produktami z interfejsami takimi jak FireWire i eSATA. FireWire można spotkać w biznesowych laptopach lub też na nowocześniejszych czy bardziej wyposażonych niż zwykłe płytach głównych. Zastosowana w tych interfejsach wysoka wydajność prądowa pozwala na zrezygnowanie z zewnętrznego zasilania. Interfejs eSATA jest coraz częściej spotykany wśród nowoczesnych laptopów oraz przy większości płyt głównych komputerów stacjonarnych. Najpopularniejsza obecnie wersja daje przepustowość teoretycznie 375 MB/s, co w zupełności wystarcza na potrzeby obsługi dysków zewnętrznych korzystających z nośników magnetycznych. W przypadku, gdy posiadamy kilka komputerów warto rozejrzeć się za dyskiem sieciowym (NAS) z interfejsem Ethernet. Bez problemu można go podpiąć pod domowy router czy switch, co sprawi, że będą mogli z niego korzystać również użytkownicy sieci lokalnej (LAN) bez zbędnego przepinania kabli. Najnowszym interfejsem jest Thunderbolt, lecz póki co wyposażone są w nie wyłącznie najnowsze modele komputerów Apple'a.

To tyle jeśli chodzi o dyski zewnętrzne w dzisiejszym artykule. Mamy nadzieję, że informacje, które dla was przygotowaliśmy przydadzą się wam podczas wyboru zewnętrznego dysku i bez problemu wybierzecie ten, który będzie najlepiej spełniał wasze wymagania.