Żyjąc w dobie notorycznego postępu informatycznego dostrzegamy, iż co poniektóre zagadnienia stają się wszechstronne i można do nich dopasować sporo przeróżnych wyjaśnień. Obecnie chcemy sformułować wam system repozytoryjny, który niedawno dość znacząco się zmienił. Przyjrzymy się też typom repozytoriów, żebyście mogli odróżnić poszczególne typy tego rozwiązania.


Repozytorium jest narzędziem informatycznym, jakie służy głównie do zapisywania, składowania i udostępniania różnego rodzaju plików. Powinno się rozróżniać usługę repozytorium od bibliotek cyfrowych oraz platform, które udostępniają jedynie współczesne materiały. W repozytoriach przechowywane są nie tylko świeże kopie danych ale również starsze materiały. Obowiązkiem repozytorium jest też przebieranie oraz kategoryzowanie danych oddanych do przetrzymania. Staranne repozytorium to te, które należy do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

 

Są przeróżne typy repozytoriów, a sam system repozytoryjny złożony jest z wielu przeróżnych narzędzi odpowiednio podzielonych na poszczególne kategorie. Wśród repozytoriów znajdują się:

1. Repozytorium instytucjonalne - jak sama nazwa wskazuje tworzone jest przez instytucje. Służy ono szczególnie do przechowywania i propagowania prac, jakich autorami są pracownicy danej instytucji. Dodatkowo repozytorium instytucjonalne dopomaga w pewien sposób nadzorować instytucją. Znaczącym plusem owego typu repozytoriów jest możliwość sporządzania bardzo szczegółowych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe - w tym miejscu osobiste rezultaty badań, publikacje oraz wyniki pracy mogą deponować naukowcy z określonej dziedziny nauki. Jako typowy wzorzec repozytorium dziedzinowego można podać arXiv, jakie udziela fizykom wiadomości o nowych publikacjach.

3. Repozytorium projektowe - ideałem może być repozytorium ECNIS. Określa się je jako potężny projekt kilku organizacji, jaki może obsługiwać repozytorium w celach usprawnienia komunikacji i grupowego prezentowania wyników projektu.

4. Repozytorium danych - osobliwa kategoria repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest znacznie więcej aniżeli repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo wszystko wciąż się rozwijają, a dopomaga im w tym procesie włączenie do projektów polityk instytucjonalnych. Jeżeli repozytoria danych będą w dalszym ciągu kształtowały się w tak zawrotnym tempie to niebawem będą się dzieliły na instytucjonalne i dziedzinowe.

Powyżej widzimy zaledwie parę przykładów repozytoriów. Istnieje ich rzeczywiście niezmiernie wiele. Jedne kwalifikowane} są do repozytoriów treści jeszcze inne zaś do repozytoriów danych. W necie istnieje wiele gotowych repozytoriów, w jakich można składować różne rodzaje plików. Założyć repozytorium można także z pomocą jednostek, które proponują usługę repozytorium w swoich założeniach firmowych.