W obecnych czasach systematycznie wspomina się o rozwiązaniach informatycznych, jakie są dostępne na rynku, lecz nie każdy wie na czym dana usługa polega. Najciekawszym z wyżej wymienionych usług jest na pewno kolokacja serwerów. Jest to funkcja coraz to regularniej spotykana i korzystają z niej nie jedynie firmy ale również poszczególne jednostki. Z kolokacją serwerów związane jest również inna usługa, na jaką chcielibyśmy w obecnym artykule zwrócić specjalną uwagę. Mowa tu o serwerowni. Sprawdźmy więc jak działają oraz co wiąże te dwie usługi.


Hoteling

Rozpoczynając przypomnijmy sobie co nazywamy kolokacją serwerów a także czym się zajmuje. Kolokacja to usługa, która polega na wykupieniu lub wynajmie położenia na serwer w serwerowni. Uznana została za usługę najpopularniejszą wśród firm. By skorzystać z takiej usługi starczy posiadać własny serwer i odnaleźć w Internecie firmę, która oferuje usługę kolokacji w przystępnej cenie w swojej serwerowni.


Serwerownia a kolokacja

Czemu usługa serwerowni wiąże się z zagadnieniem kolokacji serwerów? Można powiedzieć,że odpowiedzieliśmy na to zapytanie już wcześniej, aczkolwiek zobrazujmy sobie zadania serwerowni trochę bardziej dokładnie. Skorzystanie z niej na pewno usuwa pewną niezbędność, a to jest posiadanie prywatnej serwerowni. Miejsca takie muszą realizować określone warunki, by mogły być dopuszczone do użytku i bezpieczne dla sprzętu, który jest w niej rozmieszczany. Nie wszystkie firmy posiadają środki oraz miejsce na postawienie prywatnej serwerowni, toteż hoteling jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Odpłatności wynajęcia lub też wykupienia lokacji na serwer w serwerowni są na pewno niższe niż zbudowania nowej serwerowni w własnej firmie. Dbając o komfort swojego klienta, spółki udostępniające serwerownie zajmują się do tego nadzorem urządzeń, co powoduje, że nasze dane znajdujące się na serwerze są doskonale chronione.

Oferta kolokacji jest niezwykle łatwa do odszukania w sieci. Coraz to więcej jednostek prezentuje swoje propozycje z coraz konkurencyjnymi cenami. Zawsze jednak konieczne jest doręczenie osobistego serwera do siedziby, która należy do firmy świadczącej dane usługi, dlatego też klienci przeważnie wybierają siedziby, które znajdują się blisko ich firm.