Backup online jest pojęciem niezwykle ogólnym, które zazwyczaj mylone jest przez internautów z podobnymi rozwiązaniami. Omyłki te nie są całkowicie bezzasadne, bowiem założenia, które tu wam zaprezentujemy posiadają jakieś znamiona kopii zapasowej. Jednakże wszystkie te zagadnienia nie posiadają wszystkich cech charakterystycznych dla kopii bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie jest tutaj słowem kluczowym. Popatrzmy na sprecyzowany przykład wzięty prosto z życia: jeśli weźmiemy macierz RAID wówczas fundamentalna różnica bazuje na sposobie zapisywania dokumentów; mirroring to nic innego jak bieżące kopiowanie, a backup toteż dublowanie stanu systemu w odpowiednio sprecyzowanym czasie. Wywnioskować możemy z tego, iż macierz jest wyłącznie metodą spisywania i przechowywania danych jednakże nie ochrania przed niebezpieczeństwem takim np. jak niechciane nadpisanie danych. Wówczas też czynność niniejsza nie jest uznawana jako kompletne zabezpieczenie danych.

 


Niesłychanie często mylonym tematem z backupem online jest archiwizowanie danych. Głównym przedmiotem archiwizacji jest posegregowanie danych na stworzone uprzednio kategorie, w taki sposób żeby osoba z nich korzystająca mogła w każdej chwili trafić do interesujących zasobów. Jeśli chodzi o archiwizację pierwotne dane transferowane są z jednego położenia w drugie, a jeżeli backupie online to oryginalne dane pozostają bezustannie na wcześniejszym miejscu, a ich kopia jest umieszczana na różnych urządzeniach zewnętrznych. Czynnikiem, który wyklucza archiwizację jako kopie zapasową jest także istniejąca jedna klasa danych.

Jakie pojęcia jeszcze często mylimy z backupem? Wersjonowanie danych, to kolejne pojęcie błędnie rozumiane jako typ kopii bezpieczeństwa. Powinno się wiedzieć, iż wersjonowanie danych jest jedynie przechowywaniem rozmaitych wersji tego samego pliku. Kopia zapasową nie będzie też trzymanie danych na innej partycji tego samego dysku - pamiętaj, że w razie awarii nośnika zagrożone będą pliki przechowywane na wszystkich jego partycjach.