seoZdobywanie informacji

Już na początku XX wieku było wiadomo, że informacja jest towarem. Dzisiaj jest potrzebna zarówno tajnym służbom, przedsiębiorcom, menedżerom, jak i politykom, naukowcom, studentom oraz wszystkim ludziom, do prawidłowego funkcjonowania w organizacji czy społeczeństwie. Obserwujemy istotną rolę mediów, ich skuteczne dostosowywanie się do potrzeb odbiorców, a także przekształcanie się innych instytucji związanych z informacją.

Obserwacja rynku produktów i usług już pod koniec poprzedniego wieku, świadczy dobitnie, iż bez możliwości zdobywania informacji, szybkiego jej przetwarzania oraz analizy, żadne przedsiębiorstwo nie będzie mogło podjąć właściwych decyzji strategicznych. Od chwili powstania dyscypliny zwanej marketingiem, rozwinięto możliwość komunikowania się wewnątrz organizacji oraz na zewnątrz. Dzisiaj żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie się rozwijać na rynku bez skutecznej promocji. A rynek, jak wiemy, jest duży oraz ciężko znaleźć niszę dla siebie. Na dodatek konkurencja nie śpi i nie będzie spała, bo marketing to walka o Klienta, o byt przedsiębiorstwa.

Reklamowanie, promowanie czy informowanie?

Większość specjalistów marketingu dręczy ciągłe zagadnienie: "Jak wypromować produkt, aby go wyróżnić na rynku?". Klienci wobec zapchanych półek sklepowych, dręczącej reklamie w mediach, męczeniu przez telemarketerów oraz różnym poziomie jakości produktów i usług, muszą stanąć w szranki z napływającymi do nich przekazami. Jak się okazuje, na wolnym rynku, a także w hierarchii potrzeb potencjalnego nabywcy, potrzeba zdobywania informacji może być postawiona na wysokim poziomie.

Przedsiębiorstwa serwują przekazy promocyjne swoim docelowym odbiorcom, za pomocą narzędzi wykorzystujących media, aby przypomnieć im o własnych pragnieniach. Co prawda np. reklamodawcy robią to coraz bardziej persfazyjnie, ale na szczęście działania te są na tyle skuteczne, na ile pozwala rozum odbiorcy.

Faktem jest, że w celu wyzwolenia nieistniejących często pragnień, niektóre narzędzia promocji odwołują się do najniższych potrzeb, zapominając o ważniejszych. W społeczeństwie informacyjnym potrzeba zdobywania informacji przesuwa się coraz wyżej w jej hierarchii. Internet skutecznie zaczął tę potrzebę skutecznie realizować. Przedsiębiorstwa, które nie przyswoiły sobie informacji o tak ważnej potrzeby potencjalnych nabywców, tracą ich z dnia na dzień coraz więcej.

putty

Połączenia do systemów typu Unix, jak przystało na nowoczesną technologię, powinny być realizowane za pomocą bezpiecznych narzędzi. Protokół telnet, jako niebezpieczny dla zastosowań profesjonalnych, został wyparty przez inne protokoły. W przypadku stosowania telnetu bardzo łatwo jest przechwycić informacje wysyłane za pomocą tego protokołu. Tym samym najważniejsze przesyłane dane - głównie hasła użytkowników - są w zasięgu intruzów.

 

Protokół SSH stał się najczęściej używanym zamiennikiem telnet, a tym samym bezpieczeństwo połączeń do systemów wielokrotnie wzrosło. Za pomocą różnego rodzaju oprogramowania wykorzystującego protokół SSH, można łączyć się do serwerów Unix z innych systemów - niekoniecznie typu Unix - oraz pomiędzy systemami Unix.

 

Putty to jedna z wielu alternatyw dla użytkowników oraz administratorów systemów Unix pragnących łączyć się bezpiecznie. Putty to program zawarty w jednym pliku o nazwie putty.exe. Został stworzony w ramach projektu rozpoczętego przez programistę Simona Tathama i jest prowadzony do dnia dzisiejszego wraz z zespołem programistów.


 

Istnieje wiele zastosowań dysków zewnętrznych. Może to być np. przenoszenie dużych plików między komputerami, przechowywanie kopi zapasowych czy też serwery plików. W zależności od tego, do czego nasz dysk przenośny ma służyć musimy zdecydować się jaki nośnik wybrać, by spełnił swoja rolę. Na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę wybierając dysk przenośny? Dziś opowiemy sobie o wielkościach dysków przenośnych oraz interfejsach dysków. Zapraszamy.

1. Wielkość dysku przenośnego (2,5" czy 3,5"), jaki dysk pasuje do Ciebie?

Zanim zabierzemy się za wybór nowego dysku przenośnego musimy określić jego cele oraz nasze potrzeby. W przypadku, gdy dysk przenośny ma odgrywać rolę magazynu danych, który planujemy zabierać ze sobą i podłączać do innych komputerów, to wówczas najlepiej zdecydować się na dysk wielkości 2,5". Wybór ten w tym przypadku jest oczywisty, ze względu na mniejsze wymiary i wagę oraz na sposób zasilania dysku. Mniejszego formatu dysk zewnętrzny możemy zasilić przez port USB, podczas gdy dyski 3,5" wymagają osobnych zasilaczy i dodatkowych gniazdek. Inaczej sprawa wygląda jeśli chcemy używać dysku zewnętrznego jako stacjonarnego magazynu danych, gdyż przez większość czasu urządzenie będzie stało w jednym miejscu - wtedy warto zdecydować się na dyski 3,5". Na korzyść dysków 3,5" przemawia na pewno niższy koszt w przeliczeniu na 1 GB przestrzeni oraz większe pojemności niż w przypadku dysków zewnętrznych 2,5".

Dziś powiemy sobie co nieco o nowych notebookach firmy Lenovo, bo naprawdę jest o czym pisać. Ostatnio Lenovo pokazało światu swoje trzy nowe produkty, a są nimi notebooki  opisane modelami: Lenovo Z41, Lenovo Z51 i trochę bardziej wyjątkowy Lenovo Ideapad 100. Wszystkie wyżej wymienione produkty firmy Lenovo uznano za wszechstronne stacje robocze. Zobaczmy dlaczego.

Na początek powiedzmy sobie o dwóch pierwszych modelach, a mianowicie o Lenovo Z41 oraz Lenovo Z51. Lenovo Z41 wyposażony został w ekran o przekątnej 14” natomiast Z51 jest nieco większy i mierzy 15”. Oba laptopy to nie tylko domowe centra rozrywki ale również wydajne stacje robocze. Przy wykorzystaniu wyświetlacza o rozdzielczości Full HD, opcjonalnej osobnej karty graficznej AMD oraz funkcji realistycznego dźwięku surround Dolby DS. 1.0 Home Theater na obydwu powyższych modelach możemy strumieniowo odtwarzać muzykę oraz filmy ale także bezproblemowo zagrać w dość proste i mało wymagające gry. Oba modele oferują także Wi-Fi 802.11 a/c, dzięki której możemy nawet trzykrotnie szybciej surfować po internecie, pobierać pliki czy odtwarzać filmy z internetu, niż jest to w przypadku standardu 802.11 b/g/n.

Żyjąc w dobie notorycznego postępu informatycznego dostrzegamy, iż co poniektóre zagadnienia stają się wszechstronne i można do nich dopasować sporo przeróżnych wyjaśnień. Obecnie chcemy sformułować wam system repozytoryjny, który niedawno dość znacząco się zmienił. Przyjrzymy się też typom repozytoriów, żebyście mogli odróżnić poszczególne typy tego rozwiązania.


Repozytorium jest narzędziem informatycznym, jakie służy głównie do zapisywania, składowania i udostępniania różnego rodzaju plików. Powinno się rozróżniać usługę repozytorium od bibliotek cyfrowych oraz platform, które udostępniają jedynie współczesne materiały. W repozytoriach przechowywane są nie tylko świeże kopie danych ale również starsze materiały. Obowiązkiem repozytorium jest też przebieranie oraz kategoryzowanie danych oddanych do przetrzymania. Staranne repozytorium to te, które należy do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.